Perussivu

HämSK turnaus 9.-10.6 2018

A-Ryhmä

 Loppusijoitukset 5 kierroksen jälkeen

1   Khanov Pavel 1896 FIN 3b1 4w½ 11b1 6b1 2w½ 4,0 17,0 14,5 13,25
2 M Alho Sauli 2161 FIN 11b½ 16w1 13b1 12w1 1b½ 4,0 13,5 11,5 10,25
3 M Heinola Vesa-Pekka 2271 FIN 1w0 20b1 19w1 15b1 7w1 4,0 12,5 11,0 8,50
4   Mäki Juha 1999 FIN 20w1 1b½ 15w½ 14b1 6w½ 3,5 13,0 11,5 8,50
5   Ertbjerg Per 2051 FIN 17w0 21b½ 20w1 18b1 12w1 3,5 9,5 8,0 6,75
6 FM Hokkanen Petri 2273 FIN 7b1 9w1 12b½ 1w0 4b½ 3,0 16,0 13,5 9,00
7   Kauko Pekka 1896 FIN 6w0 23b1 21w1 8b1 3b0 3,0 12,5 11,5 5,50
8   Sassi Pekka 2029 FIN 22b½ 14w½ 9b1 7w0 13b1 3,0 12,5 11,0 7,50
9   Piho Juha 1898 FIN 23w1 6b0 8w0 17b1 15w1 3,0 11,0 10,0 5,00
10   Komulainen Lauri 1980 FIN 13b0 22w1 16b½ 11w½ 19b1 3,0 10,5 9,0 5,75
11   Filen Hannu 1894 FIN 2w½ 18b1 1w0 10b½ 14w½ 2,5 15,5 13,5 6,75
12   Lehtohalme Lasse 1969 FIN 21w1 17b1 6w½ 2b0 5b0 2,5 14,0 12,5 5,00
13   Kekäläinen Timo 1857 FIN 10w1 15b½ 2w0 16b1 8w0 2,5 14,0 12,0 6,00
14   Pitkänen Jorma 1911 FIN 18w½ 8b½ 17w1 4w0 11b½ 2,5 13,0 11,0 5,75
15   Skrjabin Igor 1946 RUS 24b1 13w½ 4b½ 3w0 9b0 2,0 13,5 13,0 3,50
16   Perho Aki 1806 FIN 19w1 2b0 10w½ 13w0 18b½ 2,0 13,5 11,5 4,50
17   Smeds Tom 1881 FIN 5b1 12w0 14b0 9w0 23b1 2,0 12,5 11,5 4,50
18   Haanila Erkki 1820 FIN 14b½ 11w0 22b1 5w0 16w½ 2,0 12,0 10,5 3,75
19   Helanti Jaakko 1901 FIN 16b0 24w1 3b0 23w1 10w0 2,0 10,5 10,0 1,50
20   Nordlund Henri 1864 FIN 4b0 3w0 5b0 24w1 22b½ 1,5 13,0 12,5 1,25
21   Auvinen Esa 1849 FIN 12b0 5w½ 7b0 22w½ 24b½ 1,5 11,0 10,5 2,75
22   Leukkunen Raimo 1865 FIN 8w½ 10b0 18w0 21b½ 20w½ 1,5 11,0 9,5 3,00
23   Vehkalahti Veli 1803 FIN 9b0 7w0 24b1 19b0 17w0 1,0 10,5 10,0 0,50
24   Paloposki Tuomas 1823 FIN 15w0 19b0 23w0 20b0 21w½ 0,5 8,0 7,0 0,75

 

 

B-Ryhmä

Loppusijoitukset 5 kierroksen jälkeen

Rk. al.nr.   Nimi FED Rtg Kerho/Kaupunki p.  TB1   TB2   TB3 
1 22   Kivistö Harri FIN 1385 TammerSh 4,5 14,0 12,0 12,00
2 9   Hamberg Jarkko FIN 1678 LahS 4,0 16,0 15,0 11,75
3 5   Raitanen Markku FIN 1726 JyS 4,0 14,5 12,5 11,25
4 1   Hamina Martti FIN 1790 HartSK 3,5 12,5 10,5 8,00
5 12   Salmi Marko FIN 1613 RSY 3,5 12,0 11,0 7,00
6 4   Akkanen Timo FIN 1733 KäpSK 3,0 15,0 13,0 6,50
7 13   Laitinen Pauli FIN 1588 Gambiitti 3,0 14,5 12,5 8,00
8 2   Riekkinen Keijo FIN 1762 SalSK 3,0 14,5 12,5 7,25
9 8   Heino Aimo FIN 1680 LahS 3,0 13,5 12,5 6,25
10 14   Launismaa Petteri FIN 1569 HämSK 3,0 10,5 9,5 5,50
11 11   Tammi Tauno FIN 1633 EurSK 2,5 14,0 13,0 5,50
12 6   Rintakoski Pentti FIN 1721 VammSK 2,5 14,0 12,0 6,50
13 3   Laitinen Jarmo FIN 1752 Gambiitti 2,5 11,5 10,5 4,00
14 19   Kaunonen Jouni FIN 1509 JyS 2,0 14,5 12,5 4,50
15 7   Heikkilä Raine FIN 1693 PorvSK 2,0 12,5 11,5 4,25
16 16   Fager-Pintilä Ilpo FIN 1531 HämSK 2,0 11,5 10,5 3,25
17 17   Havumäki Asko FIN 1518 LoimSK 2,0 11,5 10,5 2,50
18 10   Syrjälä Ismo FIN 1651 TammerSh 2,0 11,5 10,5 2,00
19 18   Pirttimäki Mika FIN 1518 JyS 2,0 11,5 9,5 4,00
20 15   Tuominen Martti FIN 1547 LahS 2,0 10,0 9,0 2,50
21 21   Ruokokoski Hannes FIN 1423 LprSK 1,0 11,0 10,0 1,00
22 23   Paasonen Pasi FIN 1365 LauttSSk 1,0 11,0 10,0 1,00
23 24   Alisaari Vellu FIN 1343 PSY 1,0 10,5 9,5 2,00
24 20   Paasikangas Eino FIN 1495 LoimSK 1,0 8,0 7,0 1,00

 

 

Kilpailutulokset julkaistaan. Shakkiliitto käyttää pääasiallisena kilpailuohjelmistona SwissManager-nimistä ohjelmistoa, jolla tulokset välitetään internetissä www.chess-results.com-tulossivustolle, selolaskentaan sekä Fiden elolaskentaan. Tuloksia ja niistä muodostettuja tilastoja voidaan toimittaa julkaistavaksi myös muilla verkkosivuilla, teksti-tv:ssä, televisiossa, sanoma- ja aikakauslehdissä, sosiaalisessa mediassa sekä liiton hallinnoimissa video- ja valokuvagallerioissa. Kilpailujen yhteydessä osallistujia voidaan kuvata ja videoida.